Avni Baba

YILBAŞI – AHMET SAKIN

Her yılbaşı bir vedadır. İşine son verdiği çalışanına durumu açıklarken, “Üzgünüm, denedik ama seninle olmadı” diyen bir işverenin üzüntüsü kadar sahte bir veda. Olmayanın ne olduğunu asla bilemeyeceğiniz, üzerine fazla düşünmenin de gereksiz olduğu haksız bir veda. Eski yılı uğurlarken o yıl yaşanan acıların, hayal kırıklıklarının sorumluluğu tek başına giden yıla yıkılır.
Her yılbaşı bir hayaldir. Herkes kendi hayal bulutuyla kocaman bir gökyüzü oluşturuverir hayal ülkesinin üzerine, eskilerin kırk pare yorganları gibi rengârenk ve sıcacıktır. Yoksul babaların ceketlerinin iç cebinde hayal ülkesine kesilmiş bir bilet durur yılın son günlerinde, üzerinde ‘Milli Piyango’ yazar.
Her yılbaşı bir zafer kutlamasıdır. Surda gedikler açılsa da yıkılmamanın, yeni bir yıla daha ‘merhaba’ diyebilmenin zaferini kutlamaktır, eksilen ‘dost omuz başlarını yanında duyarak’.
Her yılbaşı bir ikinci yoldur. Tüm umutlar bittiğinde, fiziksel yorgunluk hırsı yendiğinde, çaresiz, bitkin ve öfkeli çöktüğünde başarısızlığının yanına, sesli soluğun sakinleşirken aklına geliveren ikinci bir yoldur yılbaşı. Hatada ısrar etmekten kurtulmak için fırsattır.
Her yılbaşı bir başkaldırıdır. Anadolu’da gelenekselleşen yılbaşının anlamını anlamamakta ısrar edenlere, Noel’le yılbaşını bir gösterenlere de selam göndermektir.
Her yılbaşı bir itiraftır. Hayatından en memnun görünenler bile dileklerle karşılarlar yeni yılı.
Her yılbaşı bir hatırlatmadır. Yalnızlığını duyumsatır birden, vicdanın sızlar. O çok haklı olduğun gerekçelerini dondurucudan çıkarır basarsın sızıma, irkilirsin.
Ve her yılbaşı hep beraber yeni bir sayfa açmaktır, ‘Yeni şeyler söyleyebildiğimiz’ ölçüde umutlu olabileceğimiz… Yeni yılınız kutlu olsun.

Ahmet SAKIN
31 Aralık 2016

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

2 Yorum yazılmış


 1. avnibaba

  Selam Öğretmenim.
  Her geçen her yılı ne güzel yorumlamışsın. VAR OL…
  Evlat, Sen YAZIM için doğmuşsun.
  NUR OL…
  Paylaşımına şükranlarımı sunarım.
  Sevgiyle kucaklıyorum.

 2. Ahmet SAKIN

  Canım Babam,

  Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Sevgilerimi, saygılarımı iletiyorum. Görüşmek üzere…

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.