Avni Baba

Yeniden başlama hakkı – AHMET SAKIN

Olmayan, yolunda gitmeyen durumları düzeltmek için yeni başlangıçlara açık olmalıdır insan. Karayolu tünellerinin içindeki çıkış kapıları gibidir yeni başlangıçlar. Bir kaza anında tünelin üzerindeki dağın ağırlığından kurtarır insanı. Gökyüzüne kavuşma olanağı sunar yeniden.
Yeni başlangıçlar insanın kendisine verdiği sözle başlar. Bu sözün yerine getirilmesi kişinin kararlılığı kadar yakın çevresinin güvenine de bağlıdır. İnsan kendi kararlılığı konusunda yakın çevresini ikna edebilir belki ama sosyal çevrenin tümüne ulaşmaya çalışması yorucu ve sonuçsuz bir gayretten başka bir şey değildir. En çok unutmaya çalıştığımız, en önce gelir çevremizdekilerin aklına. Bazen de bilinçli bir tercih olarak seçerler bizim hatalı halimizi. Bu da yeni başlangıç yapma sözümüzü gerçekleştirme koşullarını zorlaştırır ve hatta geçmiş hataların savunuculuğuna iter bizi.

İnsan yeniden denemenin, başka bir yöntem aramanın en uygun ortamını da bulmak zorundadır. Yeni bir sosyal çevrede yeni bir hayata başlamayı göze alabilmelidir. Bir sahil kasabasına yerleşme düşü bu anlamda romantik bir plan değil gerçekçi bir gerekliliktir.
Başarının yalnızca doğuştan sahip olunan belli özelliklerle elde edilebileceği, buna geç kalındıysa da kaderci bir yaklaşımla yakınmaktan başka çare olmadığı düşüncesi yıkılmalıdır. Eğitim sistemi, kendini onarabilen, geçmiş saplantıları geç kalma endişesi yaşamadan terk edebilen, yeniden başlayabilen bireyler yetiştirmeyi hedeflemelidir. Doğuştan getirilen olanakları ulaşılmaz kılmayan, hiç hata yapmamayı deneyime yeğ tutmayan, yeniden başlamanın gerektirdiği içsel sorgulamayı ve özgüveni bireye kazandırabilen bir eğitim düzenimiz olmalı. Böyle bir eğitim yalnızca okullarda değil, hayatın her alanında (cezaevlerinde, madde bağımlılığı tedavi merkezlerinde…) herkese ulaştırılmalıdır.

Yeniden başlamayı öğrenmiş insanların oluşturduğu bir toplum, geri kalmış ülkelerin ataletinden kurtulur. Çağını yakalamak için geç kaldığı çıkmazını aşar. Tüketim miskinliğini bir kenara bırakıp üretimin bir parçası olur.
İnsan, yeniden başlama hakkını en yakınlarından bile korumalı, gereğinde onlara karşı savunabilmeli, kendi özgür yaşam alanını bulabilecek ve bu alanı türlü müdahalelerden koruyabilecek cesarete sahip olmalı ve böyle yetiştirilmelidir.

Ahmet SAKIN

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

1 Yorum var


 1. avnibaba

  Canım Öğretmenim,
  Yakınmadan, sızlanmadan yeniden başlamayı düşünebilmek… Bu hakkı kendinde görebilmek ve cesaretle savunabilmek ne güzel bir yetenek.
  Evlat,…
  Sevgiyle kucaklıyor, paylaştığın için
  teşekkürlerimi sunuyorum.
  NUR OL VAR OL

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.