Avni Baba

YARARLI BİR ALIŞKANLIK

Avni Babam, her gördüğümde okuyor musun diyorsun, okumak beni sıkıyor.
Üzerine

Okumak küçük yaşlardan başlayarak kazanılan bu alışkanlık, insanın yaşamı boyu devam ediyor. İleri yaşlarda alışkanlık edinmek başlangıçta sıkıcı oluyor. Sabır ve istek ile devam edilirse okuma alışkanlığı kazanılıyor.

Okumak, anne karnında başlıyor…
Çocukluk yaşlarından itibaren evde anne ve babasının elinde bir kitap görüyor ise, okuyan bir ailede okuyan birey olarak yetişiyor. Evinde okumayan anne-baba ile yetişen genç, okumayı önemsemiyor. Okuyan anne bilgisini, gen yoluyla evladına aktarıyor olduğu bilimsel bir gerçek.

Kitaplar…
Okuyanın anlayışına, olaylara bakışına, düşünce yetisinin ve beyin kapasitesinin gelişmesine yardımcı oluyor. Bilir bilmez laf ebeliği yapmıyor, kendini güncelleştiriyor. Konu hakkında bilgi sahibi olmadan konuşmanın çok yanlış olduğu biliyor. Kendisini, çevresini, dış dünyaları tanımayı sağlayacak bilgi okumadan zor ediniliyor.

Okuyan kendini tanıyor…
    Başkalarına benzemenin saçmalık olduğunu, yalnız ve yalnız kendine benzemesi gerektiğini biliyor. Kimseyi taklit etmiyor. Kusurunu genelde bir başkasında aramıyor. Boşluklarını dolduruyor. Problem yaratmıyor. Olan probleme çözüm buluyor. İşini, eşini, dostunu sayıyor, seviyor. Kendine güveniyor. Kendine dönmesine, kendini, özünü bulmasına, görünenin gerisindeki göremediklerini görmesine yardımcı oluyor.

Okuyan, yaşamın tekdüzeliğinden kendini kurtarıyor…
Gücü ve yetisi içersinde ne yapacağını biliyor. Amacını ulaşmak için verimli, dürüst çalışıyor. Kendisi ile yarışmak için aklını iradesiyle yönetiyor. Yalnız kendinin değil, başkalarının hatalarından da ders alıyor.

Okuyan, iş hayatında bilgisini ve cesaretini disiplinle kullanıyor…
Yaşam kalitesini mal, para, şöhret ile değil, insanlık için yapabildiği katkı ile değerlendiriyor. Kendisinin ve çevresinin eylemlerini gözlem içersinde bulunduruyor. Zamanı kullanmasını biliyor. Dünü ve bu günü irdeliyor. Telaşsız ve sade bir yaşamın huzuruyla yüzünden tebessümü eksiltmeden kendisi, insan ve insanlık için sorumluluk bilinciyle yaşıyor, imkânlarıyla yaşatıyor.

Okumak…
Belleğini okumak isteğine odaklayan insanın bilinçli okuma alışkanlığının başlayacağını, bu alışkanlığın yaşam boyunca devam edeceğini düşünüyorum.

MURAD…
Ekinler nasıl yağmur olmadan büyüyemiyor ise, okumadan, öğrenmeden, bilgi olmadan düşünceler gelişemiyor. Sonuca ulaşan yol, ilk adım ile başlıyor. Her sabah kalktığımda, Bu gün okumalıyım d
iyen ve bana okuma alışkanlığı kazandıran Can Oğlumu saygıyla anıyorum.

 Düşünce dünyasının hazineleri olan kitapları yazanlara ve okuyanlara sevgiler.

Avni Baba

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

2 Yorum yazılmış


  1. Evrim Murad IŞIK

    Kitap, geçmişle gelecek arasında yıkılmaz köprüler kuran, kültürü genç kuşaklara aktaran, bize yaşamımız boyunca en güzel ve verimli arkadaşlık eden çok kıymetli hazinedir.Kitap okuma alışkanlığımızdan hiç vazgeçmemek dileğiyle…….Öpüyorum Kocaman SİZLERİ

  2. avnibaba

    Selam Evrim,
    Yorumuna teşekkürler ve sevgiler…

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.