Avni Baba

YALAN SÖYLEMEK HASTALIK MI?

Avni Baba, Yapışık ikizler yazını okudum. İnsan neden yalan söylüyor? Yalancılık bir hastalık mı, tedavisi var mı?

Sorusu üzerine…

Evlat, doktor değilim. Bu soruyu uzmanlarına sormalısın. Ancak yalanın sağlıksız düşünen ve sorumsuz insanın egoist davranışı olduğunu söyleyebilirim.
Yaşam şartlarının bunalttığı insanın şartlar ne ve nasıl olursa olsun, her hangi bir canlı varlık değil insan olduğunu düşünerek, olduğu gibi görünmeli göründüğü gibi olabilmeli. Çıkarın diğer yüzü olan yalanı amacına ulaşabilmek için çözüm – çare olarak görmemeli. Kendisinden ve çevresinden meydana gelen zorluklara kendini bilen, toplumsal durumu ne olursa olsun çıkarı için yalan söylememeli.  Çünkü yalan gizlenemiyor, gizli kalamıyor diye düşünüyorum.

Küçük yaşlarda başlayan, yaşam yolculuğunda devam eden istekler serüveni akıl ile idrak arandaki köprüden geçirilerek karar verilmiyorsa, yaşamda esas olan asıl istençler, araç ve amaçlar bilinemiyor. İnsan yaşamında sorunlar yaratan doyumsuzluğuna çareler arıyor. İstençleri kendisi için âlâ, toplum için çirkin, yanlış, kötü de olsa, elde edebilmek için yalan söylemek kişinin yaşam biçimi oluyor.

Her devir de olduğu gibi refah, zenginlik ve güven telaşıyla bilgiyi dahi kötüye kullanmayı, yalanla örtmeyi huy edinmiş sağlıksız düşünen sağduyu yoksunları oluyor. Yalancılık, öncelikle kişinin yalan söylemekten kendisinin rahatsız oluğunu kabullenmesiyle tedavi için, ego-psikanalist’lere giderek yardım alabileceğini düşünüyorum.

Yalancıya, yalan söylüyorsun denildiğinde yalancı da yalan olmadığını kanıtlamıyor ve böyük kılıfçılar, güçlü yandaşları da söylenenlerin iftira olduğunu onaylanıyorsa, böyle durumlarda insanın aklına Çehov ’un şu sözü geliyor;

     Yalan kadar insanı alçaltan bir şey yoktur.

Sevgiler,
Avni Baba

Not: 10. 07. 2013 Tarihli Gerçek, Gizli ve Gizlilik başlıklı konu,
avniballibaba.com – Arşiv Özel Arama bölümüne yazınız ve TIK’layınız.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.