Avni Baba

ARKADAŞLIK

Söyle bana arkadaşım,
Yaşamda hangi yoldan gitmek istersin
Karanlık tünellerden, sisli bulanık yollardan mı?
Boşlukta anlamsız ve amaçsız
Yoksa
Aydınlık yollardan gitmek
Sevgi bahçelerinden meyveler toplamak mı istersin?
Güneş, ışığa, saflığa, mutlu özgürlüğe
Sevgiyle ilerleyerek, bütünleşerek mi?
Arkadaşım
Seni seviyorum
Kararı sen ver
Ne olur, kendini ve beni üzme
Gel aydınlık yoldan yürü
Kendine özgü, dilediğin yönde

E. Murad Ballıbaba
1978

ARKADAŞLIK

“Arkadaşım öyle olsun ki, bana kazık atmasın. Dedikodumu yapmasın. Dürüst olsun, bana yalan söylemesin. İşler hep düz giderken değil, ters giderken arasın. Beni, çıkarı için kullanmasın…”
Evlat, arkadaş ilişkilerinde aldatıldığını, yaşadığı tatsızlıkları anlatıyor…

İnsan, gençlik yıllarında hayallerindeki arkadaşlıkları bulamayınca yıkılıyor. Birikenler tatsızlıklara dönüşebiliyor. Hayalsiz de yaşanmıyor. Hayal dünyasından gerçek dünyaya yıpranmadan acısız geçilmiyor. Aldatılmalar tekrarlanıyorsa yeni ilişkilerden ürküyor, kuşkuyla yaklaşılıyorsa, yaşantı zorlaşıyor.

“Kendi aklım ile gönlüm arkadaş mı? Aklımla mı, gönlümle mi arkadaş oluyorum?
Her ikisinin beraberliğinde mi arkadaşlık kuruyorum? Değilse, nasıl?”
Bu soruları insan önce kendine sormalı ve dürüstlükle özeleştiri yapmalı. Çünkü aklın maksatlı yönlendirdiği gönül güzelliği içermeyen arkadaşlık ilişkileri zamanla kırgınlıklar, dargınlıklar bazen düşmanlıklara dönüştüğü görülüyor.

Arkadaş “kazığı” aldatmalarının acılarını çekerek çilesini dolduran yanılmamak için, kazandığı insani disiplinle gönül sesini dinliyor. Aklın beklentilerine araç olacak arkadaş aramıyor. Acıları biriktirmiyor, nefrete dönüştürmüyor ise, düşünceleri, eylemleri, yaşam anlayışı ve dünya görüşü değişiyor.
Arkadaşlık ilişkilerinde yalnız kendini düşünmüyor. Sözde ve davranışlarda art niyetsiz anlayış, haklarda eşitlik, saygı ve güven devamlılık içeriyorsa, böylesi ömürsüz çıkar ortaklığı değil, arkadaşlık oluyor. Kendisi böyle olanın, kendisi gibi arkadaşı olabiliyor.

Evlat,
Arkadaşlıkta aradığın kendinde olduğunu bilerek, aklın dürtülerine yenilmeden, saygı, sevgi, güvenle yaşantını paylaşacağın arkadaşlıklar dilerim.

Özen gösterilerek korunmuş, pırıl pırıl çocukluk yıllarında edinilmiş ve eskimiş arkadaşlıkların çoook değerli olduğunu düşünüyorum.

Sevgiler,

Avni Baba

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.