Avni Baba

SORUN NEDEN İBARET – Turan Erdal

Kim ne olursa olsun, kim ne tutarsa tutsun, insan tuttuğu şeyi yüceltirse ve herkesin ona uymasını isterse, sorun burada başlıyor. Sorun kimin dinci, kimin ateist olduğu sorunu değil. Sorun o insanlar kendi değerlerinin herkes tarafından kabul görmesini istediklerinde yatıyor.

En iyisini kendisinin bildiğini zanneden ve kuralların tek o verebileceğini zanneden bir zihniyet karşısındakini kaale almaktan mahrumdur, çünkü bu durum egoist düşüncesinin en doruk noktasıdır. O kendi sinirlerini asamamış hala o dar benlik kafesi içinde yasamaktadır. Asıl hayatın iletişimde olduğunu, karşısındakinin de kendisi gibi isteklerini olduğunu kavrayamamıştır.

Hiç düşündünüz mü neden turist olmak güzel şey?
Turistler otantik şeyler görmek isterler, yeni örf ve adet tanımak isterler ama her tanıdığı örf ve âdeti de benimsemek istemezler. Çünkü kendilerinin de örf ve adetleri vardır. Bu nedenle hayatta turist olmayı kavrayabilirsek, kendi âdetimizin olduğu gibi başkalarının da âdeti olduğunu kabul edersek, ancak o zaman bunların çeşitlilik olduğunu kavrarız.

Herkesi ayni oyuna dâhil etmek istediğimiz zaman, o oyunu oynamak istemeyenler bu sefer oyunbozan olacaklardır.

Turan Erdal
Hamburg

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.