Avni Baba

SEVGİYİ SORGULAMAK

Avni Baba sohbetlerinde “sevgi olmazsa evlilikler yürümüyor. Sevgisiz bir şey olmuyor” diyorsun. Bu konuda kendini sorguladın mı?
Üzerine düşünceler…

Sağlığım devam ettiği sürece her gün kendime vakit ayırabiliyor ve kendimi gereken konularda sorguluyorum. Bu soru üzerine yaptığım sevgi konusunda dürüst olmasını isteyerek sorguladığım belleğim bakınız neler, neler dedi…

Avni;
Çocukluk yıllarında, sevgi nedir? Sevmek, nasıl olur? Bilmiyor, istediğini vereni, işine geleni seviyor, almanın sevgi olduğunu sanıyordun…
Oynamak için, arkadaşlarını, oyuncaklarını, bahçedeki salıncağını…
Başka zaman ilgilenmediğin, arkadaşsız kaldığında köpeğini…
Seni her gördüğünde kucaklayıp sarılarak öpen, geçen dondurmacıdan sana
dondurma alan sarışın Makbule Ablayı…
Yeni giysiler alındığı için bayramları…
Oyuncak aldığında babanı…
Karnın acıktığında doyuran, özellikle sevdiğin yemekleri pişiren ve her zaman yıkayan, paklayan, koruyan, gözü her zaman üstünde olan, kırsan da kırılmayan, istediklerine hayır demekten çekinen anneni…
Ve
İstediklerini aldığın, hoşuna giden, beklentilerini bulduğun “canlı, cansız” her şeyi sevgi nedir bilmeden seviyordun.
Beni seviyor musun? Diyene, “Seni seviyorum” diyor, istediklerin olmayınca kızıyor, tepiniyor, ağlıyor, küsüyor, “ Seni sevmiyorum… Sevmiyorum işte…”diye bağırıyor, ne olduğunu bilmediğin sevgin, hırçınlığa dönüşüyordu.

Gençlik yıllarında sevgi biçimini değiştirdin. Senin güzellik ölçülerine uyan, sana gülen, elini tutan, sarılan, ilişkilerinde rahat olan kızları sevmeye başladın. Ayılıp bayıldığın o güzel kıza âşık oluğunu, çok sevdiğini önüne gelene söyler olmuştun, ama sana yüz vermedi. Sevgin bitiverdi. Sevginin yerini nefret aldı, çünkü saygıyı da bilmiyordun.
Sevdiğini söylediklerin, âşık olduklarınla ilişkilerin kısa sürüyor, gelip geçiyordu. İsteklerini verenlere sevdiğini söylemek sevgi anlayışı olunca, bu nasıl bir sevgi olduğunu, sevginin ne olduğunu bilmiyordun.
Kendi arzularına ulaşabilmeleri için, bilmediği ama gördüğünü ve duyduğu sevgi sözcüklerini kullananlar gibi sen de kullanıyordun.
Sevgi nedir? Sevmek ne demektir? Anlamış değildin.

Yıllar sevginin ne olduğunu bilmeden geçti…
Ve
24. Yaşında bir gün karşına sakin, hassas, içten, kibar, şeffaf ve çok güzel ve “Seni seviyorum” sözcüğünün ne anlam ifade ettiğini bilen, söyleyen farklı bir kız çıktı. Âşık olduğunu da söyledi.
Sen, geçek sevgiyi bilen zarif, narin kızın;
Aşk ile sevgiyi paçal etmediğine şaşırdın…
Senden beklentisi olmadan sevdiğine şaşırdın…
Seni kendine benzetmeye uğraşmadığına şaşırdın…
Hiçbir zaman yüzünden gülücüklerini eksik etmediğine, seni olduğun gibi sevdiğine şaşırdın…
Maskesiz sevgisine, sevgiye olan saygısına şaşırdın, o gün geldi düşünmeye başladın…
Düşündükçe, sevgi ortamı içersinde sevginin öğreniliyor olduğunu anladın.
Belleğim çok doğru söylüyordu.

Yarım asrı geçen hayat yolculuğumuzda artan sevgiyle devam eden beraberliğimiz için, eşime sevgimi, saygımı, minnet ve şükranlarımla sunuyorum.

Sevgiler,
Avni Baba

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.