Avni Baba

MURAD ANLATIYOR

Her zaman olduğu gibi Murad’ın elinde bir kitap, hafif müzik eşliğinde okuyor. Dalmış kitaba, öğlesine kendini vermiş ki olanın bitenin farkında değil.

“ Evlat, gene kaptırmışsın, ne okuyorsun? “ sorusunu üçüncü kez soruşumda, başını kitaptan kaldırdı, “Zen Budizm“, dedi ve okumasına devam etti.
Üç hafta sonra elinde gene ayni kitabın “Zen Budizm“  olduğunu görünce,
– – Ayni kitabı kaç kez okuyorsun. Seni etkilemiş olmalı. Nasıl bir kitap bu?
– – Kitaptan anlayabildiklerimi özetleyim.

“19 – 20. yüzyıllarda ardı ardına ve hızla meydana gelen değişimler, bilim, yasalar, sınıfsal ve sosyal evrim, kavram, kurallar doğadaki değişiklikler, vs, insanın bu ortam içinde kaybolmasına neden oluyor. Sağ-sol çatışmaları, toplumsal sorunlar, vs. Bir bakıyorsun eski doğru yanlış, bilim, din, felsefe bir yerde tıkanıp kalmış. Bu ortamda kaybolmuş insan kurtulmak için yol arıyor.
İşte bu kaybolmuşluğa Budist, “Büyük Boşluk” diyor. Neye ihtiyacımız olduğunu, ne istediğimizi bilmiyoruz ve bu konuda kendimize dürüst değiliz. Yaşamın bir telaş, bir kargaşa içinde yitirildiğini ve sahip olmak hırsı ile gözü kendinden bir şey görmeyen, başka şey düşünmeyen gerçeğinin nedeni de işte içinde kaybolduğumuz boşluk.

Hava kirliliği sağlığı tehdit edecek değerlerde, doğa dengesi bozuluyor, açlıktan insanlar ölüyor, çaresiz hastalıklar, insan yaşamının temel sorunları çıkmaza giriyor, ülke sorunları artıyor, vs. Her geçen gün kötüye gidiş artıyor. Gelişen bilim ve endüstri, çok çeşitlilik güzel de, insana uyum içersinde coşku ile yaşayabileceği huzurlu bir yaşam getirdi mi? Tartışılabilir bir konu.

Maddeye şartlandırılmış insan laf arasında mal-madde varlığından söz ediyor, sahip oldukları ve olmak istenilenleri anlatıyor. Övünmek bile yerinde ve zamanında yapılmıyor. Dost birlikteliğinin maddi varlıklar ile zenginleştirileceği sanılıyor. Manevi duygu açlığı giderilemiyor, boşluk doldurulmuyor.
İşte yapmak istediğim. Giydirilmişlikten arınmak, uyku halinden kurtulmak, coşku ve huzur ile yaşamayı başarabilmek için çareler arıyorum. Her kitapta doğrular olabileceği gibi yanlışlar da var. Ben de, Zen’ deki doğruları kendimce anlamaya çalışıyorum.”

Kitabı okumak istediğimi belirttim. Bir hafta sonra Murad kitabı çalışma masama bırakmış.
1978 – İhsan Güngören – Aya Yayınları – ZEN BUDİZM – Bir Yaşama Sanatı.
Zen konusunda ilk kitaplardan biri.

Kitaptan bir alıntı…
  “ İnsan zihnini bütün bağımlılıklardan kurtarmadıkça işin özünü, esasını kavraması pek olası değil. Zen’ in ilgilendiği bilgi ise, ayrıntılardan çok bu işin esası, özü ile ilgili bilgi. Bütün sorun zihnimizi, bağımlılıkların nedeni olan koşullanmalardan alışkanlıklardan kurtarabilecek dönüşümü nasıl oluşturabileceğimiz, zihnimizin tümünü nasıl devreye sokabileceğimiz noktalarında düğümleniyor.

Descartes zihnimizdeki bütün bilgileri akılcı bir açıdan kılı kırk yararcasına eleştirmiş ve gerçeğe sağlam bir dayanak, yapabileceği bir dayak aramış. Bir üzüm sepetine benzettiği zihnimizi ayıklıya ayıklıya boşaltmış. En sonunda düşünmeyi sürdüren varlığımızdan başka bir şey kalmamış ortada. Böylece “düşünüyorum öyleyse bir varlığım olmalı – cogito ergo sum” diyerek gerçeği üzerine oturtacağı bir taban bulmuş.
Ama Zen’in eleştirisine akılcı, mantıklı hiçbir çözüm direnemiyor. Çünkü akıl ve aklın dayanağı olan mantıklı düşünce izafilik alanında bizi olumlu sonuçlara götürse de mutlak düzeyinde yetersiz kalıyor. Düşünüyorum, o halde varım, ama varlık nedir? Varlığın arkasında saklanan yokluk – sunya ise, yokluk da varlık demek olmuyor mu? O zaman benim varlığımın bellekte biriktirilmişlerin toplamından, işlevsel bir bütünlükten daha fazla ne değeri olabilir?”

Murad gerçekten etkilenmişti. Dekart mantığı kadar önemli olan bu düşünceler beni de etkiledi, defalarca okudum. Gerçekten kitap, Doğu gizemciliği dışında ruhbilim, eğitim, güzel sanatlar, iletişim ve özellikle de yaşama sanatı’ yla ilgileneceklere çok şey anlatıyordu.
Başarabildiğim kadarıyla yaşamımda huzur bulabilmem ve uyum kurabilmem de aydınlatıcı oldu.

Oğlum Murad ‘a,
Teşekkür ve sevgilerimle
Avni Baba

“Anılar Günlüğümden – 1979”

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

2 Yorum yazılmış


  1. sahane yilmaz

    ISIKLAR ÍÇÍNDE KAL MURAD TESEKKÜRLER…

  2. avnibaba

    Şahane Hanım
    NUR OLUNUZ.
    Saygılarımla…

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.