Avni Baba

DÜŞÜNSEL KİRLENME

  “Yazılarında “beşer şaşar” diyorsun, neden şaşıyor, ne şaşırtıyor?”
Sorusu üzerine…

Beşer, Arapça bir sözcük; İnsan… Memelilerden, iki eli olan, ayakları üstünde yürüyen, konuşan, olan aklı ile düşünmeye yetenekli canlıdır“ cümlesi ile tanımlanıyor.
Her şey düşünerek üretilen düşünce ile başlıyor, eylemle gerçekleşiyor. Sonucu zararlı her hangi bir uygulamanın hesabı zaman zaman sorulmayan, sorulsa da bazı durumlarda “madde, mülk, mevki, makam, şöhret, vs” güçlü olanın lehine sonuçlandığını ve güçsüzün kaybettiğini gören, güçlü olmayı düşünüyor.
Güçlü olabilmenin bilgi +özne + nesne arasındaki insancıl ilişkiler yumağı olduğunu bilen, bilmeyen, yetilerinin farkında olan, olmayan bilgili, bilgisiz amacını gerçekleştirmek istiyor. Türlü güçlere sahip olabilmenin yollarını arıyor.

Ahlak, vicdan, akıl, bilgi ve yorucu bir emekle güçlü olmak zor gelince, düşünüyor. Sağlayacağı menfaate kılıf uyduran, insanlığa hizmet gibi göstermeyi yöntem edinen cibilliyetsizi örnek alıyor, kirlenme başlıyor. Hedefine ulaşmak için “bilim, ilim, ilke, ideoloji” her şeyi çarpıtıyor. Güçlü olabilmek için akla gelebilecek her yolu geçerli görüyor.  Utanç duygusu kayboluyor. Yanlışları yalanla örtüyor, eğri doğru gösteriyor. Vicdanını öldürüyor. Hak, hukuk tanımıyor. Düşüncesi kirlenen, beşer şaşıyor. Üzüm üzüme bakıyor, bağ kararıyor.

Evlat,
Düşünsel kirlenmenin başlattığı eylemler yalnız insanı, doğayı değil uzayı da kirletiyor. Kirlenme her geçen gün artarak insanlığın yıkımına neden olabilecek tehlikeli boyutlara ulaşmaya devam ediyor.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun insan ilişkilerini ve cennet dünyayı cehenneme dönüştürenin kirlenmiş, dolayısıyla şaşırmış beşer olduğunu düşünüyorum.

Sevgiler,
Avni Baba

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.