Avni Baba

KENDİNDEN HOŞNUT OLMAK

Bir sohbet de gülmeyen asık suratlar, acayip davranışlar, huzursuz ve sinirli yüksek sesle negatif konuşmaların sebep ve nedenleri konuşuldu. Problemsiz ve sıkıntısız bir yaşam olamayacağını hatırlatmama rağmen; Yaşantısından memnun olmayan mutsuz insanın yüzü nasıl güler? Düşüncesi üzerine konuşmalar devam etti.

Konuşmacılar haklılar. Ancak toplumsal yasamın başlamasıyla asırlardır bitmeyen sorunların etken olduğu negatiflik devam ediyor. İnsan iradesiyle düşünce ve davranışlarının yaratıcısı kendisi ise mutlu etmekle mutlu olunabileceğini düşünüyorum.

Bilimsel araştırmalar negatifliğin insan sağlığına zararlı olduğunu ve sağlık için yararlı olan pozitif düşünce davranışlar konusunda önemli ve yararlı önerilerde bulunuyor. Artan negatifliğin insan sağlığının bozulmasına, hastalıkların artmasına sebep olduğu vurgulanıyor.
Araştırmalar da pozitif düşünce ve davranışlar insanın;
Bağışıklık sitemini güçlendirdiğini…
Stresten koruduğunu ve hafiflettiğini…
Kronik ağrıları, hastalıkları ve özellikle kalp hastalıklarının riskini azalttığını…
Yaşam şikâyetlerini minimuma indirgediğini…
Ve
Kendini kabullenebilen, kendinden memnun olanların güleç yüzlü, sıcakkanlı güvenilir insanlar olduğu,
olumlu sosyal ilişkiler kurdukları, yabancı da olsa böyle insanlarla tanışmanın, arkadaşlık etmenin yararlı olduğu
belirtiliyor.

Yaşam problemlerine rağmen kendinden hoşnut insan çoğu zaman bu dipsiz dünyada kendisini mutsuzluğun karanlığından kurtaracak bir şeyler bulabiliyor, gülüyor, sağlığını koruyabiliyor. Kendini kabullenen yaşadığı andan haz duyuyor, kabullenemeyen sağlığını kendisi bozuyor.
Bazı durumlarda düşünce ve davranışların getireceği huzursuzluğun sağlığa zararlı olduğunun unutulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Sevgiler,
Avni Baba

 

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.