Avni Baba

İNSANIN DÜŞMANLARI

Kişiye dostların, düşmanların kimler, sayar mısın, derseniz; dostlarım falan, falan, falan diye sayabilir. Ya düşmanların; Düşmanlarımın olduğunu zannetmiyorum, belki falan olabilir diyebilir. Kime sorsanız, verilecek cevaplar aşağı yukarı benzer olacaktır.
Şimdi gerçek düşmanın kim, kimler, neler olduğunu didikliyelim…

I. DÜŞMAN; Özen gösterilmeyen SAĞLIK.
İnsanın az ya da çok dostları olabiliyor. En iyi dostunuz kimdir diye sorulduğun da sayılan isimler arsında “sağlığım” diyene pek rastlanmıyor. İnsan sağlığını en yakın ve en önemli dostu olarak görmeyi ve önemsemeyi ihmal ediyor. Dostluk da sağlık da ilgi, emek, özen ve saygıyla korunabiliyor.
İnsan, bağışıklık sisteminin çökmesiyle bozulan sağlığının sebep ve nedenlerini yaşam biçiminde ki artı ve eksileri sağlıklı düşünemediği için en büyük düşmanını göremiyor.

II. DÜŞMAN; Kötü, negatif, âdi DÜŞÜNCE.
İstekleri doğrultusunda gerçekleşmeyen bir olgunun sıkıntıları sonucunda birey sağlık problemi ile karşılaşıyor. Fakat bunun sebepleri mikroplar, bakteriler, parazitler, virüsler, vs bağlanıyor. Çok daha etkin ve zararlı olan ve bağışıklık sisteminin çökmesiyle başlayan sağlıksızlığının asıl düşmanının kendi duygu ve düşünce merkezlerinin ürettikleri olduğunu ya bilmiyor ya da kabul etmek istemiyor.
İnsan dengesizliğinin, mutsuzluğunun, kötülüğünün, sağlıksızlığının düşmanı kendi duyguları, düşünceleri ve eylemleri olduğunu unutuyor.

III. DÜŞMAN; Ağzından çıkanı kulağı duymayanın tutmasını bilmediği, DİL.
Özünden bihaber, sözünü nerede ve nasıl kullanacağını bilmeyen çok ve lüzumsuz konuşan, hırs ve ihtirasını yalanla örtmeye çalışanın esas düşmanının kendi dili olduğunun farkına varamıyor. İnsan yaşamı sürecinde dilinin cezasını çekiyor.

Bir öykü…
Bilge bir kişi sözcükleri yerinde kullanmasını bilemeyen, dürüst ve candan dostunu özellikle akşam yemeği için evine davet ediyor.
Hoş beşten sonra yemeğe oturuyorlar.
Yemekte;
EKŞİLİ DİL SALATASI…
ACILI DİL YAHNİSİ…
Ve
KAYMAKLI DİL TATLISI…
İkram ediyor.
Yemekten sonra kahveler geliyor. Bilgenin dostu, ilginç bulduğu yemekler hakkında merakla;
— Tüm yemek çeşitlerini dilden yaptırmışsın. Dili çok mu seviyorsun?
Bilgenin cevabı,
— Bir insana sunulacak en değerli ikram, her zaman ve her ortamda DİL değil midir?

İnsanın;
En önemli dostunun sağlığı…
Saygı duymadığı sağlığının en önemli düşmanı olduğunu…
Ve
İlişkilerin de dürüst olmayan ahlaki ve vicdani düşünceleri, duyguları, sözleri, eylemleriyle düşmanlarının adedini arttıracağını…
Düşünüyorum.

Sevgiler,
Avni Baba

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

4 Yorum yazılmış


 1. osmanziya

  İNSANIN dört değeri var derim: nakit.. vakit.. sıhhat (sağlık) ve salah… Şimdi siz buna sağlam düşünce ile sağlıklı dili de eklemişsiniz.. şimdi bu ikisini SALAH içinde eritip kompleks bir macum yapsak.. bedenimizin sağlığı için her gün birer kaşık alsak.. vaktimiz daha verimli naktimiz daha yararlı olmaz mı ? Böylece de kendi kendimizin düşmana olmaktan da kurtuluruz.. diye düşünü-yorum.
  Ancak terkibi yapmak zor.. her gün almakta kolay değil..

 2. avnibaba

  Efendim,
  Yorumunuza teşekkür ve saygılar.

 3. Turan

  Avni baba, benim en iyi dostum bana birşeyler öğretendir. En kötü düşmanım içimdeki dürtülere yenik düşmektir.

 4. avnibaba

  Selam Turan,

  Sevgiyle kucaklıyorum…

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.