Avni Baba

HER ŞEY İNSANLA BAŞLIYOR

Sokrat diyor ki;
“Yaşam, her hangi bir olayda evrensel bir anlaşma aracı olan aklımız ile zihin dürüstlüğünü içeren özeleştiriden sapmadan, eşitlik, ahlak ve adalet anlayışla başkalarına haksızlık etmeden, bir irdeleme ve inceleme anlayışı ile yapılmalıdır.
İrdelenmemiş ve incelenmemiş bir yaşam yaşanmaya değmez.”

Yaşanılan gereksiz, tatsız olayların nedenlerini, niçinlerini didiklemeden geçip gidildiğinde, hayat yolculuğunda ayni olaylar tekrar yaşanıyor. İnsan kendisinin sebep olduğu bir olayı dahi yansız ve yönsüz irdelemiyor, kendine yapılmış haksızlık olarak görüyor ise, pozitif bir sonuca varması mümkün olamıyor.
Bir olaydan ders alınması ve yararlanılması için, insan önce kendini sonra da kişiyi ve olayları sükûnet ve aklıselim ile irdelenmesinin, incelenmesinin gerekliliğini düşünmekten türlü sebeplerle kaçınıyor. İyi ve kötü olan farklılıkları görebilmek için totaliter ruh halinden kurtulamıyor. Ayrıca mazoşist bir ruh hali içinde olayları irdelediğinde, sebep ve nedenleri doğru değerlendiremiyor.

Eksik fazla, doğru yanlış olanı önce kendinde aramaya başlayan, hem kendinin hem de karşı tarafın gerçeklerini net görülebiliyor. Ama böyle tarafsız olmak, kendine doğruyu söylemek türlü sebeplerden insanoğluna zor geliyor. İlişkilerde çıkmazlar yaşandıkça yüzler gülmüyor. Kine, nefrete dönüşüyor, düşmanlık başlıyor.
İrdelemeyen, incelemeyen insan hep ayni tuzaklara düşüyor. Yaşananlarla yüreklere keder ağaçları dikiliyor?

Olaylara dürüst ve net bakmadan…
Çözmek için olumlu çaba harcamadan…
Gereken eylemlerde bulunmadan…
Benlik inadını bırakmadan…
Çıkarıcı çıkarını düşünmekten, güçlü gücünü kullanmaktan vazgeçmeden…
Tarafsız, yönsüz irdelenmeden…
Biriktirilen çözümsüzlüklerin bitmeyen endişesi, sıkıntısı, acısı ve hüznüyle yaşamak, yaşamak mıdır?

Yaşanılmış, yaşanılmakta olan bireysel ya da toplumsal olayların sebeplerini, nedenlerini-niçinlerini tarafsız, farklı düşünerek çözüm bulmak, ancak insanın insanı anlamasıyla mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Her şey insanla bitiyor.

Sevgiler,
Avni Baba

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.