Avni Baba

HARBİDEN CEVAP

Geçen yaş günümde evlat;
—  Sizleri tanıdığımdan beri merak ettiğim bir konuyu sormak istiyorum. Baba, lütfen harbiden cevaplar mısın?
—  Biliyorsam cevaplarım.
—  Bizimkiler ben on dört yaşında iken ayrıldılar. Şimdiki evlilikler daha kısa oluyor. Biliyorsun benim de evliliğim üç yıl sürdü. Yeni bir evliliğe başlamaya kararlıyım. Ender anneyle yarım asrı geçen bunca yıl devam eden evliliğiniz nasıldı?
—  Evlat, bu sorunun cevabına günler yetmez.
—  Günlerce dinlerim.

Kısaca nasıl anlatabilirim, düşünmeye başladım…

—  Gençlik hayallerimden biri olan evliliği otuz beş yaşımda gerçekleştirmeyi düşünürdüm. Öyle olmadı. Yaşım yirmi beş, karşıma Ender çıktı. Matematik dersleri vermekle başlayan aşk, evlilikten bi-haber bizleri nikâh masasına oturttu.
Cicim yıllarının geçmesiyle başlayan sürtüşmeler, sorunlar ve sıkıntılarla cebelleşmeye başladık. Neler neler yaşadık. İki ayrı dünya olduğumuzun farkına varan bizler, kim olduğumuzun gerektiğini öğrendik. Önce ben Enderden sevgiyi öğrendim. Sonra Hayat yolculuğumuzun devamı için, dost olmayı Murad öğretti. Dost olarak tüm sıkıntılarımızı, dertlerimizi başkalarıyla değil aramızda çözmeye çalıştık. Maddeyi hiçbir zaman sorun etmedik. Sevinci, acıyı, yokluğu her şeyi içtenlikle paylaştık. Huzur başladı, bu günlere geldik.

—  Çok kısa oldu.
—  Doğru. Uzatırsam roman olur. Son olarak söyleyeceklerimin yeterli olacağını düşünüyorum…
Beraberliğimiz süresince, aklı zengin gönlü güzel Ender yalnız beni değil kimseyi incitmedi. Ne haltlar ettiysem hoşgörüyle karşıladı. Dert ortağım oldu. Gölge etmedi, destekledi.
Başarımı ve bu yaşımda sağlığımı, gördüğün yaşamımızı Enderin sevgisine borçluyum.

—  Evleneceğim kızın Ender anne gibi olmasını dilerim.
—  Senin ve evleneceğin insanın önce birbirinizi sevmenizi, sonra âşık olmanızı dilerim.

Sevgiler,
Avni Baba

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.