Avni Baba

FARKINDA OLMAK ÜZERİNE

Bilgi sahibi olmak kişisel herhangi bir artı sağlamıyor. Bilgili olmak sadece bir şeyin nasıl olduğunu, onun nasıl işlediğini bilmeye yarar. Bu bilgi belki avantaj sağlayabilir, belki hiç kimsenin yapamadığı şeyleri yapmayı sağlar, ama kişiliğe artı bir şey katmaz. O yine aynıdır, ne kişiliği değişmiştir, ne de bilinç seviyesi. O bir şeyi yapmakta usta olmuştur belki ama yine de kafası karma karışıktır, o hala duygularının kölesidir.

Bilgi depolamakla bir şey değişmiyor, o özgür etmek yerine insanı daha da çok kendine bağlıyor, bağımlılık yapıyor. Bilginin kelepçesinden de kurtulup, zincirini kırmak gerekir. Bilge olmak bilgi ile dolmak değil, bilgiden boşalmaktır. Bilgi karın doyurmak içindi. Karın doyduktan sonra sıra beynin besinine gelir. Beyin besini boşalmaktır. Tüm bağlantılardan kopmaktır.

Bağlantılardan kopmak nasıl bir duygudur? Her şeyden arınmış halde, hiç bir şeyden bağımlı olmadığı zaman, insan olanı olduğu gibi algılama şansına sahip olabilir. Kafası hiç bir şeyle meşgul olmadığı zaman her şeyin farkına varabilir. Düşünce farkındalığın düşmanıdır.

Turan Erdal
Hamburg

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.