Avni Baba

ERKEK GÜVERCİNİN AHI – AHMET SAKIN

Boyunlarındaki renkli tüyleri ve ürkek telaşlarıyla meydanlarımızı süsleyen güvercinler, ne çok şey anlatırlar bize. Özgürlük simgesi olan, yerin altındaki manyetik hareketleri bile hissedebilen, yön duygularıyla bir dönem haberleşmeyi sağlamış olan ve evcilleşme tarihiyle en eski dostlarımızdandırlar, güvercinler. Hayatın koşuşturmasından fırsat buldukça onları izlerim. Tehlike karşısında hep birlikte havalanmaları, örgütlü oldukları izlenimini verse de aslında bir dişi ve erkekten oluşan ikili gruplar halinde dolaşırlar.

Erkek olan kuş iri gövdesi kadar tavırlarıyla da kendini belli eder. Yem bulmak ve beslenmek için yere indiklerinde dişi kuş yem arayışına girişip karnını doyururken, erkek kuş böyle bir çaba içerisine girmez. Erkek kuşun daha önemli görevleri vardır ya da o öyle hisseder. O görevler de dişiyi yönetmek ve yönlendirmek olarak sıralanabilir. Ancak tuhaf olan erkeğin kendisine biçtiği rolün, dişi kuş tarafından tanınmaması ve önemsenmemesidir. Dişi kuş, yerdeki buğday tanelerinin peşi sıra yönünü değiştirirken erkek kuş onun ardından sürüklenircesine gitmektedir. Bu sürüklenmeyi komik kılan ise erkek güvercinin sürüklenirken bir yandan dişi yönlendirdiğini sanmasıdır.

Tüylerini kabartıp, kanatlarıyla yön çizerken, her şeyin kontrolü altında olduğunu hissettiren sesler çıkarmayı ihmal etmez. Dişi güvercinin ilgisini çekmek için yaptığı bu davranışlar hiçbir karşılık bulmaz ve erkek güvercin, dişinin peşi sıra, onun çizdiği istikamette ilerlemesini sürdürür.

Güvercinlerin bu davranışlarını ne zaman izlesem, kadın erkek ilişkilerine eşitlik temelli bakmadığımızda düştüğümüz acıklı durum gelir aklıma. Birbirini tamamlama ve geliştirme iddiasından uzaklaştığımızda, himaye ve birinin diğerine bir şey yaptığı ya da yapmadığı çerçevesine sıkışıp, birlikteliklerin drama dönüşüp dönüşmemesini yalnızca talihe bağladığımız ilkellik, güvercinlere bizden mi geçti dersiniz? Anadolu’da güvercinlerin özgürlüğünü sınırlayanları ‘güvercinlerin ahı’nın tutacağına inanılır. Bu konuda da erkek bireye biçtiğimiz abartılı toplumsal rol yüzünden, erkek güvercinlerin ahı bizi bulur mu?

Ahmet SAKIN
2 Mayıs 2014

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

1 Yorum var


  1. avnibaba

    Selam Can Ahmet… M. Rasim Mutlu diyor ki, AH VAR YA AH: AŞKIN LİSANINDA ALLAH DEMEKTİR. Ahmet Rasim de diyor ki, CEFA ETME BENİM MAHIM. SONRA TUTAR BENİM AHIM. İnsanoğlu kendine yapılan haksızlığa ah etmeden duramıyor. Haklıya hakkını vermeyen, ahı hak ediyor… “erkek güvercinlerin ahı bizi bulur mu?” Sorusuna cevabım, er ya da geç bulur diye düşünüyorum… Teşekkürlerim ve sevgilerimle. “MAH: Güzel genç kız”
    Sevgimle kucaklarım
    Avni Baba

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.