Avni Baba

ÇİCEK ve BAHÇEVAN

” Baba, üç yıl öce nikâh şahidim sendin. Biliyorsun deliler gibi âşıktım. Başlangıçta her şey çok güzel gidiyordu. Sonraları değişti, bir buçuk yıldır neşesi yok, bana soğuk davranıyor. Beni sevmediğini hissediyorum. Karımın bu halleri beni hasta ediyor.” Üzerine…

Evlilikle başlayan beraberliğin getireceği problemler, birlikte yaşanacak sorunlar, ilginin azalmasıyla başlayan kopuklukların sebep ve nedenlerini bireylerin göremediğini ya da görmek istemediğini düşünüyorum.

Üç yıl içersinde insanın düşüncesi, tipi, vs değişebiliyor. Kadın ile erkek arasındaki doğal farklılıklar,
günümüz yaşam şartları, evliliğin getirdiği sorumluluk ve yükümlülükler insanı değiştiriyor. İletişim kopukluğuyla başlayan soğuklaşma, kendinden ve bulunduğu ortamdan kadını da erkeği de uzaklaştırabiliyor. Bu değişimin farkına varan, merak eden önce kendinden başlayarak sorguluyor didikliyorsa, soğukluğun sebeplerinin aslında küçük ve basit gibi görünenin gerisinde büyük, önemli sorunlar olduğunu görebiliyor.
Evliliklerde zamanla başlayan değişimlerin izlenmesi ya ihmal ediliyor ya da didiklemeye değerli bulunmuyor. Benlik’in bittiğini bizlik ’in başladığını unutuluyor. Benlik çatışması sonucu üzücü ve kırıcı söz ve davranışların beraberliklerde önemli dönemeçler olduğunun bilincinde olanlar; Biz diyebilmenin adap ve üslubu içersinde birbirlerini yargılamadan konuşabiliyorsa, çözüm bulunabiliyor.

Bir çatı altında yaşanacak beraberliğin getireceği problemler ve sorunların başlangıcı olabilecek evlilikler deliler gibi aşkla olmuyor, lafla da olmuyor. İletişim ve paylaşım yetersiz olunca, duygusal doyum yitiriliyor kopukluklar başlıyor. Evlilik düşünce, anlayış, eylem, ilgi, emek, sabır ve zaman istiyor.

Evlat,
Aşkın ilgi, özen isteyen bir çiçek…
Evliliğin çiçek bahçesi…
Âşıkların bahçevan…
Sevgi gösterilmeyen çiçeklerin solduğunu…
Çiçeğin, düşünen bahçıvanı sevdiğini…
Düşüncenin sevgi olduğu unutmamalı diye düşünüyorum.

Sevgiler,
Avni Baba

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.