Avni Baba

BEKLENMEYEN GÜN

Sorumluluk, randevusuz gelir bazen. Gece yarısı baskını gibidir. Tembel bir pazar sabahı uykusundan uyanmamak için alarmı erteler gibi erteleseniz de büyümeyi, üstünüze bir kova su dökülmüşçesine büyümek zorunda kalırsınız. Annenizin o çok sevdiğiniz yemeği nasıl yaptığına dikkat etmemişsinizdir hiç. Babanızın mesleğinin incelikleri, ilginizi çekmemiştir. Akrabalar, aile dostları bayram günlerinin değişmez figüranlarıdır sizin için. Büyükbabanızın anlattığı aile geçmişi yaşlı bir adamın sanrılarından ibarettir, içeriğinden çok kaçıncı kez dinlediğinizi düşünerek geçirmişsinizdir o kıymetli anları. Hayatı sizin yerinize de idame ettiren birilerinin varlığı yüzeysel kılmıştır sorumluluklarınızı. Ta ki o güne kadar.

O gün herkes için değişen tarihlere tekabül etse de, sarsıcı etkisi benzerdir. Deneme yanılma şansınızı da alıp götürmüştür zaman. Tek atımlık kurşundur size kalan. En yaşamsal kararlar küçücük bir tereddüt bile kaldıramayacak ciddiyettedir. Böyle anlarda nefes almak bile zordur. Babasının paltosunu giymek zorunda kalan küçük çocuk gibi hissedersiniz kendinizi. Omuzlarınıza çöken ağırlık, hareketlerinizi kısıtlar.

Büyük insanların kaybı böyle hissettirir bana. Bundan sonra işimizin daha zor olacağı duygusu kaplar içimi. Çağımızın yetiştirdiği en önemli yazarları, şairleri, ressamları, heykeltıraşları, tiyatrocuları, bilim insanlarını, askeri ve siyasi uzmanları uğurlarken ne yapacağını bilemeyen yetimliğin acemisi bir çocuk olurum. Özgeçmişlerini okurken kendi yaşımla onların o yaşta yaptıklarını karşılaştırır kendi eksiklerimden utanırım. Hele uğurladıklarımızdan birinin eserlerinden birine bile yabancı kalmışsam utancım katlanır.
Son dönemde yitirdiğimiz isimleri alt alta yazdığımızda ne çok rengi yitirdiğimiz çıkar ortaya. 10 Kasım 1938’de göğümüzü kaplayan kara bulutlar, her büyük ölümde parça parça yeniden gösterir kendini. Kaybın büyüklüğünü çocuklara hissettirmemeye çalışırız. Başaramazsak yalnızca anlatırız biz de daha iyi bir seçeneğin olabilirliğini…

Ahmet SAKIN
29 Eylül 2016

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.