Avni Baba

BAL ARISI ve İNSAN

Sohbet sırasında kendisini sık sık arı soktuğundan şikâyet ededen bir hanım, arıları sevmediğini ve nerede bir bal arısı görse öldürmek istediğini konu ediyordu. Hanım, koku kullanıyor musunuz soruma evet her zaman diye cevap verince; Arıların koyuya çok hassas yaratıklar olduğunu, bu nedenle yaklaştıklarını, kendisinin de korku ve telaşla gereksiz hareketle yaptığın da arıların korumaya güdüsüyle soktuklarını söyledim. Hanımın bakışları beni rahatsız etmesine rağmen bal arıları hakkında konuşmaya devam ettim.
Bal Arıları o kadar kokuya hassas ve duyarlı ki, çeşitli birleşimlerle üretilen beton karışımları içerisinde bile en iyi karışımının hangisi olduğunu bulduklarının bilimsel bir gerçek olduğunu ve bu konuda araştırmalar yapıldığını söyledim. Söylediklerimden hoşnut olmayan hanımın küçümseyen bir ifadeyle yok artık, devenin nalı dediğini unutmuyorum.
İnsan bal’ ı çok seviyor, en iyisini yemek istiyor. Fakat asırlardır doğanın insanlara olan armağanı bal arılar hakkında bir şeyler bilmiyor, öğrenmeye de ya zamanının ya da isteğinin olmadığını düşünüyorum.

Yirminci Yüz yılın başlarında bir bilgin “Rudolf Steiner”, insanın endüstri ve tarımda ki, yapıla gelinenlerle doğa yaşam ağının parçalanacağını, gelecek 80 – 100 yıl içerisinde bal arılarının yok olacağını bildirmiş. Ekilenlerin üretiminin arıların büyük katkılarıyla olabildiğini bilmeyen, bilip de göz ardı eden ve gelecek nesilleri düşünmeyenler, bu konuda gereken tedbirleri almakta gecikmeye devam etmişler, ediyorlar.

Bal Arısı mikropların varlığını ve zararlarını bizden çok daha iyi biliyor olduğuna inanmak zor da olsa bilimsel bir bulgu. Bal arıları mikroplardan korumak için kovanın içini ürettiği propolis denilen arı reçinesi ile sıvıyor, kaplıyor, dezenfekte ediyor.
Günümüzde propolis – arı reçinesi birçok hastalıklarda ilaç olarak kullanılıyor. Fakat kazanç için kovandan bu reçinenin aşırı miktarda alınmasıyla arıların mikroplara karşı korunamadıkları ve bu yanlış tutumun da arıların yok olmalarının başka bir sebebi olduğu belirtiliyor.

İnsanın çıkarından önce, kültürlü ve bilgili olmayı istemesinin önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum.

Sevgiler,
Avni Baba

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Yorum Yap

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.